Как да организираме професионално събитие [Подробни стъпки, съвети и насоки]

Как да организираме професионално събитие [Подробни стъпки, съвети и насоки]

Планиране. Вероятно това няма да те изненада, но преди да дойде датата на дългоочаквания семинар, конференция или обучение, за чието брилянтно провеждане усилено работиш, трябва преди това да си съставил стегнат план. Организирането на едно професионално събитие изисква подробно и детайлно планиране.

Ето защо в тази статия ти предлагаме солидна основа за твоя план, както и изчерпателен списък така, че да извлечеш максимални ползи от наемането на нашата голяма зала в Щрак.
 

1. Започни с целтапреди всичко, дефинирай каква е целта на твоето събитие. Искаш да обучиш група хора, или пък да създадеш среда за обмяна на контакти и идеи? Или пък трябва да представиш доклад, изложба, нов продукт?

Отговаряйки си на този въпрос в началото, ще съумееш да се спреш на подходящия формат за провеждане на твоето събитие. Веднъж избистрил формата, много по-лесно ще избереш пространството, от което имаш нужда.

2. Избери най-удобното пространство – разбира се, локацията е ключова. На база каква аудитория очакваш и с какво планираш да я ангажираш, прецени дали ще ти трябва голямо отворено пространство с повече въздух, зала с подредени столове тип амфитеатър или пък класическа кино подредба. В Щрак, например, на хора като теб, които планират провеждането на събитие в сърцето на София, предлагаме различни типове подредба така, че всяко събитие, независимо от формата, да протече възможно най-комфортно. Разгледай примерни подредби тук

Сред най-честите подредби попадат:

Полукръг/амфитеатър



Кино
 
Ключови параметри, за които трябва да следиш, когато оглеждаш едно пространство за наем:
  • Локация: къде точно се намира мястото, има ли удобен градски транспорт до него, как е уредено паркирането в района, има ли табела и указания отвън?
  • Достъпност: на партер ли се намира залата, има ли подстъп за инвалидни и детски колички? Ако е на по-горен етаж, има ли асансьор, ескалатор и тн?
  • Удобства: добре осветена ли е залата, има ли естествена светлина. Проветриво ли е пространството, има ли опасност от излагане на течение на гости и говорители. Как стои въпросът с отопление/охлаждане в съответните сезони?
  • Допълнителни улеснения: ориентирай се към пространство, което предлага допълнителни услуги. В Щрак освен зала, на разположение имаш кафе-бистро и магазин с продукти с кауза от ДарПазар, идеални за корпоративни подаръци. Подобен тип екстри под ръка значително могат да намалят разходите ти по поръчка на услуги и продукти от външни подизпълнители. А говорейки за разходи ...
 

3. Бюджетиране – при възможност, изясни пълния бюджет, с който разполагаш за целите на провеждане на събитието. Така още от самото начало ще знаеш какъв тип пространство можеш да си позволиш, както и от какви допълнителни услуги ще можеш да се възползваш. Съветваме те да разбиеш бюджета си на категории:

  • Наем на самото място: В Щрак можеш да ползваш голямата ни зала за различни събития на цена от 100 лв. на час, една от най-ниските цени в тази категория в центъра на София.  Пълния ни пакет с допълнителни удобства, виж тук.
  • Кетъринг: предвиждаш ли закуска/обяд/вечеря или пък лека кафе пауза. Може би вечерен кокетейл? Не забравяй, че кетърингът може да изяде ;) сериозно перо от общия ти бюджет. В Щрак можеш да формираш изцяло поръчково преживяване от виртуозните менюта на 3 кулинарни социални предприятия – кетъринг Bon Appétit, JAMBA и Бистро Каристо.
  • Оборудване: дали ще имаш нужда само от базисната събитийна техника – лаптоп и мултимедия? Или ще ти трябва озвучаване с микрофони и фонова музика, стрийминг, кабина със симултанен превод и др.?
  • Брандинг и декорации: Помисли дали ще ти трябват банери, флагове, фотостена и др. В Щрак, например, можем да изрисуваме с тебешири огромна черна стена, инкорпорирайки твоето лого, типография и послания с брандинга на твоята инициатива.
  • Маркетинг и комуникация: не забравяй, че все пак хората някак трябва да разберат за твоето събитие, освен ако не е вътрешно такова и ще го провеждаш при затворени врати. Но ако целиш външни посетители, задели си рекламен бюджет за дигитална кампания и не пропускай да поканиш Щрак за co-host във Facebook event-a. Прецени също така дали ще имаш нужда от професионален фотограф и/или видеограф, каквито предлагаме и при нас.
  • Други: задели процент от общия си бюджет за перо непредвидени харчове. Така ще си спокоен, че когато един от ключовите лектори ти се обади, че полетът му закъснява и че за да стигне навреме, трябва да си хване такси от летището, ще можеш да покриеш този разход.
 

4. Създай подробен списък / чеклист

Бъди организиран така, че през цялото време на провеждане на събитието да знаеш от какво имаш нужда във всеки етап. Подготвили сме ти един примерен, но напълно изчерпателен чеклист, който можеш да свалиш от тук.  
 

5. Промотиране на събитието

В повечето случаи правиш събитие за ... хората. Искаш нещо да им разкажеш, да ги научиш, да ги активираш или предизвикаш да споделят опит, идеи и тн. За да достигнеш до твоя идеален целеви посетител, изпозлвай множество канали, за да промотираш инициативата. Предаването на информация от уста на уста несъмнено е ефективен метод, но комбинираш ли го с дигитални канали и традиционни медии, ще съумееш да достигнеш до значително по-голям брой хора.
Ето няколко прости идеи:
  • Създай Facebook event и покани на първо място твоите последователи и фенове;
  • Разтърси се из Facebook групите и намери тематични такива, в които да споделиш информация и покана за твоето събитие. Гледай темата на групата все пак да съвпада с типа събитие, което организираш;
  • Имаш сайт на твоята организация/бизнес? Напиши кратък блог пост по темата, която ще обсъждаш в рамките на събитието. Не забравяй да включиш накрая и призив за регистрация/закпуване на билет за предстоящото събитие;
  • Имейл кампания – имаш списък с контакти на твоята организация или бизнес – използвай ги таргетирано. В най-добрия случай, това са твоите топли аудитории – тези, които са най-склонни да чуят какво имаш да им кажеш;
  • Early Birds – ако събитието е с вход, предложи по-ниска или пакетна цена за първите Х бр. души, които се регистрират;

6. Създай и следвай реалистична времева линия

Увери се, че имаш достатъчно време за планиране. Някои събития изискват по-дълъг период за подготовка, а други можеш да организираш и в по-кратки срокове. Ето един пример за опростена времева линия:
  • 3 месеца преди събитието: избери дата, резервирай пространство. Започни линия на комуникация тип Save the date.  На повечето места ще трябва да заплатиш капаро, което обичайно е процент от сумата за наем на залата за избраните часове.
  • 1-2 месеца преди събитието:  Дръж връзка с домакините на пространството, изговорете всички детайли – формат, подредба, техника, списък с гости, договори, фактури.
  • 2-3 седмици преди събитието: активно разпращай покани, комуникирай. Краен срок да поръчаш банери и друг тип брандинг за ивента.
  • 1 седмица преди събитието:  посети отново пространството, тествай техника, подредба, подготви финален сценарий (последователност), изговори всякакви други дребни детайли с домакина.
  • Деня на събитието: ела в Щрак рано, не чакай последния половин час преди официалното начало. Провери дали домакинът може да осигури достъп предната вечер, за брандиране на пространството. Увери се, че всичко е така, както е планирано и че няма непредвидени проблеми и предизвикателства. Дишай – начало! ;)
 

7. Ангажирай посетителите

Обмисли дали можеш да включиш елементи в програмата, чрез които да ангажираш гостите си. Ето няколко прости идеи:
  • Планирай в сценария време за мрежуване – неформални разговори и обмяна на контакти. Обичайно това се случва повреме на кафе паузи или лек коктейл, каквито правим и в Щрак;
  • Ако форматът на събитието позволява – разделяй хората на работни/творчески групи и ги провокирай да споделят, да говорят, да измислят заедно;
  • Фото ъгъл/стена – доказан метод да предразположиш хората да се снимат и да споделят кадри в социалните мрежи. Измисли забавен хаштаг, който гостите да използват.
 

8. След събитието

Не забравяй да благодариш на твоите гости и да споделиш с тях какви са следващите стъпки. Изпрати благодарствени имейли или пък анкета за обратна връзка. Така не просто ще знаеш какво да подобриш за следващия път, но също така приобщаваш хората и заедно създавате общност, в която общувате и комуникирате свободно и открито. Също така увеличаваш шанса хората да дойдат и на твоето следващо събитие.

Да, да планираш и проведеш събитие може и да ти се струва предизвикателно начинание, но следвайки ясна структура и избирайки точното място, можеш да създадеш ценно преживяване за всички.

Бллагодарим ти, че стигна дотук. Надяваме се, че тази статия е била полезна за теб и сме хвърлили светлина върху основните ключови моменти от процеса по организиране на събитие.


Хайде, не се колебай да се свържеш с нас, за да направим заедно твоята следваща среща едно професионално и безаварийно преживяване.

Планирай днес, свържи се с нас и нека заедно направим нещо специално. Повече за нашата зала, пакет с услуги, цени и възможности, научи тук.
Event Checklist_Щрак 2024 384.68 KB (pdf) Свали